Strona główna/Przedszkole/Informacje dla Rodziców/Propozycje zajęć i zabaw dla dzieci przedszkolnych w (..)

Propozycje zajęć i zabaw dla dzieci przedszkolnych w okresie kwarantanny.

6 Kwietnia 2020

PONIEDZIAŁEK

6.04.2020

Zbliżają się Święta Wielkanocne, dlatego tematyka tego tygodnia będzie związana z tradycjami wielkanocnymi oraz ciekawymi pomysłami na wykonanie ozdób wielkanocnych. Nasz temat tygodniowy to „Wesołe pisanki”.

Temat na dziś: „Wielkanocne tradycje”.

Nasze propozycje:

  • zabawa ruchowa „Leniwa ósemka” - stanąć, wyciągnąć przed siebie lewą rękę, zacisnąć pięść, a kciuk skierować do góry, narysować kciukiem w powietrzu znak „położonej ósemki” wodząc oczami za ręką -głowa jest nieruchoma. Ruch zaczynamy zawsze w lewo do góry. To samo powtarzamy prawą ręką, a potem obiema jednocześnie.
  • rozmowa na temat zbliżających się Świąt Wielkanocnych, omówienie wybranych tradycji wielkanocnych
  • wysłuchanie wiersza Doroty Gellner Pisanki, rozmowa na temat wiersza
  • rozwiązanie zagadek wielkanocnych https://www.superkid.pl/zagadki-wielkanoc
  • dowolne zabawy ruchowe skoczne (np.skoki zajęcze, skoki na jednej nodze, obunóż, skoki na czas, skok jak najwyżej)
  • praca plastyczna „Zające” - wykonane z rolki (potrzebne będą: rolka po papierze toaletowym, kolorowy papier, klej, nożyczki, ołówek, czerwony mazak, ruchome oczy) lub skorzystaj z pomysłu na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=vkmbDV4a1Ds

 

 

 

 

Pisanki

Patrzcie,

ile na stole pisanek!

Każda ma oczy

malowane,

naklejane.

Każda ma uśmiech

kolorowy

i leży na stole grzecznie,

żeby się nie potłuc

przypadkiem

w dzień świąteczny.

Ale pamiętajcie!

Pisanki

nie są do jedzenia

Z pisanek się wyklują

świąteczne życzenia!

 

Dorota Gellner

 

Wybrane zwyczaje i tradycje

  • Niedziela Palmowa. Święcenie w kościele wielkanocnej palmy, na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Palemkę można wykonać samodzielnie m.in. z trzciny, wierzby, ziół, bukszpanu oraz sztucznych i suszonych kwiatów. Poświęcona palemka zapewniała rodzinie szczęście.
  • Wiosenne porządki. Dawniej początek wiosny był idealną okazją do wielkich porządków. Sprzątało się mieszkania, malowało domy, robiło się świąteczne dekoracje i przyozdabiało nimi pomieszczenia. Nadal panuje zwyczaj sprzątania domu tuż przed Wielkanocą. Wedle starego zwyczaju, wszyscy domownicy muszą przyłożyć się do porządków.
  • Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek zaczyna się Triduum Paschalne. Z ołtarza znikają wszelkie przedmioty, a dzwony milkną aż do czasu zmartwychwstania. Następnie w Wielki Piątek odbywają się Drogi Krzyżowe, podczas których składa się ciało Chrystusa do grobu. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Jedną z dawnych tradycji było zakopywanie żuru i śledzia, które były typowo postnymi potrawami.
  • Malowanie jajek. Wielkanocne tradycje to również zwyczaj malowania jajek na Święta. Jajko symbolizowało siły witalne i podobnie jak dzisiaj - początek nowego życia. Kolorowe jajka zwiemy pisankami.
  • Święcenie pokarmów. W Wielką Sobotę święcimy w Kościele symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim, zazwyczaj wiklinowym koszyku. Zawartość takiej święconki może być też różna, w zależności od danego regionu. Nie może zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin, soli, baranka (z masła lub cukru), chrzanu oraz kawałka domowego ciasta. 
  • Niedziela Zmartwychwstania. Wielka Niedziela rozpoczyna się od uroczystej mszy- rezurekcji. Później cała rodzina zasiada przy stole i spożywa świąteczne śniadanie. Ustalono, że Wielkanoc będzie przypadać na niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.
  • Śniadanie wielkanocne. Rozpoczyna się składaniem życzeń i dzieleniem się poświęconym jajkiem. W Wielką Niedzielę nie może zabraknąć stołu przykrytego białym obrusem. Na śniadanie zazwyczaj są: żurek, biała kiełbasa, pasztety, pieczenie oraz szynki. Konieczne są również wielkanocne ciasta, takie jak mazurki czy babki. 
  • Zajączek. Zabawa wielkanocna, w której wszyscy zebrani chodzą po domu i szukają ukrytych upominków.
  • Śmigus Dyngus. Lany Poniedziałek- święto, symbolizujące budzenie się przyrody do życia oraz oczyszczenie z zimowego brudu. Stare powiedzenie mówi: „Gdzie się woda leje, tam się dobrze dzieje”. (im mocniej oblana panna, tym większe szanse na szybkie zamążpójście).

 

Poniżej pliki do pobrania dla chętnych dzieci

Kategoria: Powiązane pliki [3]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki
pdf 2020-04-06 NOWA_TRAMPOLINA_5-latka_karty_pracy_Jajka_malowane_tydz29.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 214
NOWA_TRAMPOLINA_5-latka_karty_pracy_Jajka_malowane_tydz29.pdf 844.79KB zobacz
pdf 2020-04-06 Wielkanocne kodowanie Nauczycielskie zacisze (1).pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 240
Wielkanocne kodowanie Nauczycielskie zacisze (1).pdf 368.52KB zobacz
pdf 2020-04-06 12.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 250
12.pdf 1.21MB zobacz

do góry